Advertisement

Local High School Wrestling Results (Saturday January 9)

Bayard claims title in Oshkosh. Sidney and Chadron finish strong in Ogallala.
Local wrestling teams finish strong on Saturday in tournaments.
Local wrestling teams finish strong on Saturday in tournaments.(NBC Nebraska Scottsbluff)
Published: Jan. 10, 2021 at 1:21 AM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

OSHKOSH, Neb. (KNEP) -

Garden County Invite Results

Team Scores

1 Bayard 142 Note: Kildow (126), Leonard (170) earn individual titles on day

2 North Platte 137

3 Mitchell 119 Note: Hobbs (106), Coley (220) earn individual titles on day

4 Sutherland 115

5 Hitchcock Co 101

6 Garden Co 92 Note: Holthus (152) earns individual title on day

7 Perkins Co 73

8 Kimball 55

9 Leyton 54.5

10 Morrill 54

11 Chase Co 35

12 Hemingford 33 Note: Weber (113) earns individual title on day

13 Scottsbluff 30 Note: Moss (145) earns individual title on day

14 Minatare 28.5

15 Hay Springs 28

16 Wauneta-Palisade 27

17 Crawford 24 Note: Welling (160) earns individual title on day

18 Hyannis 20

19 Dundy Co 7

20 Banner Co 2

20 Sioux Co 2

Ogallala Dual Meet Scores

Ogallala 54 Gothenburg 25

Bridgeport 51 Gordon-Rush 12 Note: Cooper, Lopez, Bell, Widener, Menke, Staman earn match wins

Sidney 48 Chadron 24 Note: Houser, Cabbage, Ruiz, Ahrendt, Lock earn match wins for Sidney

Mullen 33 Alliance 27

Ogallala 48 Bridgeport 24

Gothenburg 54 Gordon-Rushville 27

Sidney 46 Mullen 27 Note: Borgman, Lock, Houser earn match wins for Sidney

Alliance 39 Chadron 30 Note: Picket Pin, Reina, Johnson, Halstead earn match wins for Alliance

Ogallala 57 Gordon-Rushville 9

Gothenburg 48 Bridgeport 33

Sidney 45 Alliance 22 Note: Munier, Langley, Christensen, Houser earn match wins for Sidney

Chadron 39 Mullen 24 Note: Underwood, Wellnitz, Cullers, Haag, Bickel earn match wins for Chadron

Ogallala 49 Chadron 23

Sidney 42 Gothenburg 36 Note: Munier, Langley, Lecher, Ahrendt, Robb, Lock, Houser earn match wins

Bridgeport 54 Mullen 24 Note: Cooper, Widener, Menke, Cruz earn match wins for Bridgeport

Alliance 42 Gordon-Rush 30 Note: Minnick, Stoike, Johnson earn match wins for Alliance

Bridgeport 42 Alliance 24 Note: Bell, Staman, McGrath, Cooper earn match wins for Bridgeport

Mullen 40 Gordon-Rushville 30

Ogallala 51 Sidney 21 Note: Dual Championship Match

Gothenburg 48 Chadron 27 Note: Dual 3rd Place Match

Copyright 2021 KNEP. All rights reserved.