Advertisement

Day Two Class D Local State Track and Field Results

Athletes in Class D wrap up state track and field competition on Thursday.
Updated: May. 20, 2021 at 5:15 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

OMAHA, Neb. (KNEP) - Local athletes in Class D wrapped up the Nebraska State Track and Field Meet in Omaha with strong performances. In all four local athletes and a relay team came away with state medals on Thursday.

Leading the list Crawford’s Jillian Brennan. The senior took home a third place finish in the 800 meter run and a fourth place finish the 400 Meter Run. She was also part of the Crawford 4x400 Relay Team that took home a top eight finish.

Potter Dix’s Thomas Muldoon (800) and Jared Anton (Pole Vault) earned state medals thanks to their top 8 finishes. While Raschelle Magdaleno (Long Jump) came away with a top eight finish to bring Minatare a state medal winner.

Day Two State Track and Field (Field Class D Results)

Boys Triple Jump

State Champion: Cade Hosier (Elmwood-Murdock) 44-05.75

17th Place: Mason Reimers (Leyton) 39-00.00

19th Place: Cole Coss (Garden Co) 38-07.75

Boys Shot Put

State Champion: Chase Snyder (Boyd County) 52-10.00

19th Place: Zackry Henke (Leyton) 43-02.50

23rd Place: Jonathan Borges (Leyton) 37-10.00

Boys Pole Vault

State Champion: Aaron Mick (Brun/Dav/Shickley) 14-06.00

8th Place Medal Winner: Jared Anton (Potter Dix) 12-06.00

Girls High Jump

State Champion: Andrea Sucha (Niobrara/Verdigre) 5-01.00

16th Place: Jayden Shoemaker (Potter Dix) 4-07.00

KK Fletcher (Creek Valley) NH

Girls Long Jump

State Champion: Teagan Gonsior (Fullerton) 16-08.25

7th Place Medal Winner: Raschelle Magdaleno (Minatare) 15-08.75

14th Place: Kamry Kramer (Garden County) 14-11.00

Day Two State Track and Field (Class D Running Results)

Girls 800 Run

State Champion: Allison Weidner (Humphrey St. Francis) 2:19.75

3rd Place Medal Winner: Jillian Brennan (Crawford) 2:26.05

11th Place: Axi Benish (Leyton) 2:32.29

Girls 400 Finals

State Champion: Allison Weidner (Humphrey St. Francis) 57.73

4th Place Medal Winner: Jillian Brennan (Crawford) 1:00.44

Boys 800 Run

State Champion: Tyler Neville (McCool Junction) 2:01.36

5th Place Medal Winner: Thomas Muldoon (Potter Dix) 2:05.02

11th Place: Justin Ernest (Leyton) 2:07.05

12th Place: Lucas Trujillo (Creek Valley) 2:07.17

21st Place: Colton Holthus (Garden County) 2:09.72

Boys 1600 Meter Run

State Champion: Colter McCasland (Paxton) 4:36.51

15th Place: Gabriel Tretter (Leyton) 4:54.64

18th Place: Michael Christiansen (Garden Co) 4:57.70

Girls 1600 Meter Run

State Champion: Faith Williamson (St. Mary’s) 5:36.91

14th Place: Britney Klein (Sioux County) 5:54.94

23rd Place: Madison Swanson (Crawford) 6:09.27

Girls 4x100 Relay

State Champion: Wynot (Heimes, Pinkleman, M. Sudbeck, K. Sudbeck) 51.31

15th Place: Crawford (Summers, Anders, Barry, Jones) 53.59

Girls 4x400 Relay

State Champion: Wynot (Pinkleman, Ki. Heimes, Sudbeck, Ka. Heimes) 4:12.13

4th Place Medal Winner: Crawford (Anders, Vogel, Jones, Brennan) 4:19.97

Boys 4x100 Relay

State Champion: Central Valley (McIntyre, K. Nekoliczak, Behnk, Ty Nekoliczak) 44.22

9th Place: Leyton (Shepard, Bush, Russ, Reimers) 45.57

Boys 4x400 Relay

State Champion: Osceola (Winkleman, Blackburn, Tannehill, Zelasney) 3:31.28

14th Place: Garden County (Christiansen, Coss, Vargas, Holthus) 3:42.42

Copyright 2021 KNEP. All rights reserved.