Advertisement

District C-5 Cross Country Results

Sidney boys and girls claim district titles and seal spots into Class C state meet.
Sidney boys and girls earn district titles on Thursday.
Sidney boys and girls earn district titles on Thursday.(NBC Nebraska Scottsbluff)
Published: Oct. 15, 2021 at 1:32 AM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

OGALLALA, Neb. (KNEP) -

Girls Final Team Standings (Top 3 State Bound)

(1) Sidney 31 points, (2) Chadron 47 points, (3) Broken Bow 55 points, (4) Ogallala 62 points, (5) Mitchell 89 points, (6) Chase County 102 points, (7) Cozad 103 points, (8) Gothenburg 105 points, (9) Alma/Southern Valley 134 points

Girls Individual Top 15 Standings (Top 15 State Bound)

1. Lindee Henning (10) Ogallala 18:54.34

2. Talissa Tanquary (10) Sidney 19:40.00

3. Mallory Applegate (11) Cozad 19:44.56

4. Makinley Fuller (11) Chadron 19:53.90

5. Lauren Henning (10) Ogallala 20:01.93

6. Lydia Peters (12) Sidney 20:21.21

7. MaKinley Tobey (10) Broken Bow 20:28.74

8. Karyn Burkholder (11) Cozad 20:37.34

9. Grace Pyle (10) Chadron 20:44.17

10. Jenju Peters (10) Sidney 20:47.62

11. Jordan Jablonski (12) Chase County 21:00.18

12. Gracie Hackel (9) Broken Bow 21:10.33

13. Rheo Dykstra (11) Sidney 21:15.00

14. MaKenzie Long (12) Valentine 21:17.70

15. Lillian Golden (11) Mitchell 21:18.44

Other Local Individual Results Of Note

Erika Meakins (12) Sidney 23:10.28

Ileana Neufeld-Ponce (9) Sidney 23:27.94

Leila Tewahade (12) Chadron 21:37.19

Emma Witte (11) Chadron 21:42.81

Shirley Cotant (9) Mitchell 21:55.10

Addison Beebe (9) Mitchell 22:41.97

Aspen Graves (11) Chadron 22:56.56

Alissa Hodsden (9) Mitchell 23:10.15

Sidney Schmidt (9) Mitchell 23:39.94

Aliyah Mills (12) Chadron 23:42.01

Janay Wurdeman (11) Mitchell 24:42.73

Boys Final Team Standings (Top 3 State Bound)

(1) Sidney 16 points, (2) Broken Bow 35 points, (3) Gothenburg 52 points, (4) Holdrege 62 points, (5) Chadron 92 points, (6) Ogallala 110, (7) Hershey 144 points, (8) Cozad 158 points, (9) Chase County 159 points, (10) Alma-Southern Valley 178 points, (11) Valentine 187 points

Boys Individual Top 15 Standings (Top 15 State Bound)

1. Daniel Bashtovoi  (12) Sidney 16:27.21

2. Cameron Brauer (12) Sidney 16:42.90

3. Ethan Olsen (10) Gothenburg 16:49.41

4. Mitchell Deer (12) Sidney 17:04.48

5. Yahriel Gaeta (9) Gothenburg 17:19.68

6. Noah Osmond (11) Broken Bow 17:19.98

7. Easton Anderson (11) Mitchell 17:25.79

8. Nikolas Clement (10) Holdrege 17:27.23

9. Daine Wardyn (12) Broken Bow 17:27.57

10. Treyson Johnstone (12) Sidney 17:28.69

11. Treyton Hurlburt (11) Broken Bow 17:29.19

12. Jesse Gallian (10) Broken Bow 17:31.42

13. Caiden Castillo (11) Ogallala 17:37.12

14. Gavin Sloan (11) Chadron 17:38.42

15. Justin Golus (11) Holdrege 17:38.79

Other Local Individual Results Of Note

Carter Ryan (12) Chadron 17:41.71

Noah Canas (9) Sidney 18:03.88

Carmelo Ayala (12) Mitchell 18:26.14

Jashawn Davenport (9) Sidney 18:32.31

Chayse Swinney (10) Chadron 18:39.78

Caden Galbraith (11) Chadron 18:47.41

Garrett Reece (12) Chadron 18:48.43

Zander Rust (11) Chadron 18:50.51

Copyright 2021 KNEP. All rights reserved.