District D-6 Cross Country Results

Morrill girls earn district title and heading to state in Class D.
Morrill girls earn district title and trip to state with strong performance on Thursday.
Morrill girls earn district title and trip to state with strong performance on Thursday.(NBC Nebraska Scottsbluff)
Published: Oct. 15, 2021 at 3:00 AM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

BRIDGEPORT, Neb. (KNEP) -

Girls Final Team Standings (Top 3 State Bound)

(1) Morrill 20 points, (2) Wallace 22 points, (3) Sutherland 31 points, (4) Hemingford 35 points, (5) Bridgeport 39 points, (6) Perkins County 50 points, (7) Gordon-Rushville 63 points, (8) Bayard 71 points, (9) Hitchcock County 75 points

Girls Individual Top 15 Standings (Top 15 State Bound)

1. Peyton Paxton (9) Mullen 20:35.90

2. Autumn Edwards (9) Morrill 20:55.19

3. Callie Coble (12) Mullen 20:56.00

4. Axi Benish (11) Leyton 21:32.62

5. Mariah Gardner (12) Wallace 21:36.93

6. Story Rasby (9) Sutherland 21:42.18

7. Cecilia Barron (9) Morrill 21:45.25

8. Aurora Hinman (9) Hemingford 21:45.92

9. Madison Ribble (9) Bridgeport 21:53.59

10. Paityn Homan (12) Crawford 21:58.21

11. Ashley Robertson (9) Wallace 22:02.75

12. Chantel Malson (12) Kimball 22:09.55

13. Chayse Keith (10) Hitchcock County 22:18.93

14. Tyrah American Horse (10) Gordon-Rushville 22:19.50

15. Meredith Gloy (11) Perkins County 22:38.16

Other Local Individual Results Of Note

Alexis Hill (11) Bridgeport 22:54.50

Carlye Kresl (10) Hemingford 23:09.12

Jessica Wilkinson (12) Morrill 23:09.26

Destiny Hanson (12) Hemingford 23:10.68

Brenna Bostock (12) Gordon-Rushville 23:32.46

Kiana Tavenner (09) Bayard 23:45.26

Samantha Marin (10) Creek Valley 23:48.72

Madison Swanson (12) Crawford 24:21.58

Bethany Nichols (11) Bridgeport 24:27.89

Makyla Mason (12) Banner County 24:30.27

Catherine Bryner (11) Hemingford 24:45.26

Serenity Dillard (09) Hemingford 25:12.79

Sharon Garza (11) Bayard 25:29.37

Justine Wilkinson (9) Morrill 25:50.29

Ashley Garza (10) Bayard 25:52.88

Cambree Schmaltz (11) Bayard 26:09.24

Laura Albro (12) Bayard 26:49.01

Demi Lapaseotes (10) Bridgeport 27:02.49

Iris Clark (09) Gordon-Rushville 27:16.87

Claire Linders (11) Bridgeport 27:34.31

Emily Levick (11) Garden County 29:56.00

Boys Final Team Standings (Top 3 State Bound)

(1) Perkins County 25 points, (2) Sutherland 31 points, (3) Hemingford 41 points, (4) Bayard 43 points, (5) Paxton 45 points, (6) Garden County 45 points, (7) Leyton 57 points, (8) Hitchcock County 73 points, (9) Bridgeport 77 points, (10) Creek Valley 82 points, (11) Kimball 89 points, (12) Dundy County Stratton 110 points

Boys Individual Top 15 Standings (Top 15 State Bound)

1. Damin Luedke (12) Paxton 17:05.65

2. Trevor Kuncl (12)Mullen17:05.68

3. Colton Pouk (12) Perkins County 17:38.54

4. Zeke Christiansen (10) Garden County 17:50.86

5. Mason McGreer (9) Perkins County 17:51.15

6. Gabriel Tretter (11) Leyton 17:51.18

7. Matthew Bruns (12) Sutherland 18:12.46

8. Luke Ott (11) Morrill 18:13.25

9. Jackson Sinsel (12) Sutherland 18:25.17

10. Zane Hinman (11) Hemingford 18:27.68

11. Nate Billey (11) Garden County 18:31.30

12. Zachary Araujo (10) Bayard 18:54.46

13. Elijah Conley (11) Bridgeport 19:08.93

14. Creel Weber (11) Hemingford 19:23.57

15. Dustin Brien (10) Hay Springs 19:31.86

Other Local Individual Results Of Note

Camryn Chapman (09) Morrill 19:42.21

Alexander Caraveo (12) Creek Valley 19:52.59

Nate McGowan (10) Banner County 19:55.64

Hunter Miller (11) Bayard 20:06.15

Nathaniel Barker (10) Bayard 20:08.32

Holden Syverson (11) Leyton 20:37.38

Franklin Johns (11) Gordon-Rushville 20:41.66

Boady Hunter (09) Hemingford 20:43.57

Michael Lutz (10) Creek Valley 20:44.90

Evan Hill (12) Bridgeport 20:51.41

Br Christopherson (12) Hemingford 20:53.94

Xavier Lewis Thomas (11) Kimball 20:59.81

Wyatt Cords (10) Kimball 21:15.02

Juan Borton (12) Gordon_Rushville 21:29.32

Braylon Miller (10) Kimball 21:32.00

Jason Jensen (11) Leyton 21:37:37

Eldon Lambert (09) Garden County 21:38.75

James McGinnis (11) Kimball 21:54.64

Logan Mascher (10) Bayard 2:02.94

Drew Varner (10) Hemingford 22:31.37

Joseph Bremer (10) Kimball 22:33.29

Justin Dobrinski (10) Bridgport 22:45.77

Isaiah Suarez (12) Leyton 22:46.04

Trento Carrizales (10) Bayard 23:01.03

Chance Speirs (12) Creek Valley 23:06.63

Jaxson Benish (10) Leyton 23:50.16

Drew Leisy (11) Bridgeport 24:17.33

Ethan Martin (11) Garden County 45:11.85

Copyright 2021 KNEP. All rights reserved.