Advertisement

Local High School Sports Highlights/Scores (Friday January 21)

Several local teams pick up wins in high school sports on Friday night.
NBC Nebraska News at Ten
Published: Jan. 22, 2022 at 12:53 AM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

GERING, Neb. (KNEP) -

Local Girls High School Basketball Scores

NBC Nebraska Scottsbluff Girls Top Five

#1 Scottsbluff off this Friday night

Gothenburg 48 #2 Sidney 45

#3 Bridgeport off this Friday night

Gering 51 #4 Chadron 41

#5 Gordon-Rushville 52 Mullen 32

Other Local High School Basketball Girls Scores

Hemingford 52 Sioux County 33 (Panhandle Conference Tourney Championship Game)

Crawford 55 Edgemont, SD 41 (Panhandle Conference Tourney 3rd Place Game)

Alliance 48 Ogallala 46

Mitchell 36 Southeast 31

Torrington 53 Wheatland 39

Lingle Ft Laramie 72 Guernsey-Sunrise 15

Local Boys High School Basketball Scores

NBC Nebraska Scottsbluff Boys Top Five

#1 Scottsbluff off this Friday

Gothenburg 42 #2 Sidney 39

#3 Gordon-Rushville 46 Mullen 39

#4 Leyton off this Friday

#5 Bayard off this Friday

Other Local High School Basketball Boys Scores

Gering 61 Chadron 60

Mitchell 55 Southeast 27

Bridgeport 69 Perkins County 55 (SPVA Tournament Semi-Finals)

Hemingford 57 Morrill 52 (Panhandle Conference Tournament Championship Game)

Hay Springs 57 Edgemont, SD 47 (Panhandle Conference Tournament Third Place Game)

Wheatland 51 Torrington 46

Guernsey-Sunrise 60 Lingle Ft Laramie 41

Local High School Wrestling Results

Chadron Duals

Championship Match = Scottsbluff def Valentine (43-33) Note: Bearcats finish 5-0 for event

3rd Place Match = Mead def Ogalalla (39-34)

5th Place Match = Campbell County def Mitchell (48-33)

7th Place Match = Chadron def Alliance (42-24)

Hemingford Invite

Boys Final Team Standings

1 Chase County 112 points (Jaret Peterson 285 bracket winner, Cayden White 120 bracket winner)

2 Garden County 78 points (Trey Kirch 152 bracket winner, Gunner Roberson 160 bracket winner, Dallas Miller 170 bracket winner)

3 Kimball 47 points (James McGinnis 132 bracket winner)

4 Hay Springs 46 points (Jarhett Anderson 106 bracket winner)

5 Gordon-Rushville 42 points

6 Morrill 35 points (Daniel Kohel 145 bracket winner)

7 Crawford 30 points (Paden Morava 126 bracket winner, Kolby Welling 195 bracket winner)

8 Hemingford 25.5 points (Creel Weber 113 bracket winner)

9 Mitchell JV 23 points

10 Leyton 20 points (Brenton Abbot 138 bracket winner)

11 Sioux County 9 points

Girls Final Team Standings

1 Chadron 57 points (Taylee Williamson 107 bracket winner, Fia Rasmussen 132 bracket winner, Kenli Boeselager 152 bracket winner)

2 Mitchell 37 points (Audrey Morris 114 bracket winner)

3 Ogalalla 34 points

4 Hemingford 26 points (Isabell Gomez 165 bracket winner)

5 Lingle Ft Laramie 14 points (Josie Houk 126 bracket winner)

6 Bayard 11 points (Carlie McKibbin 100 bracket winner)

Local High School Swimming Update

McCook Double Dual

Scottsbluff/Gering Event Winners= Meagan Kicken (200IM), Wisley Mooc (100 Butterfly), Maddux Janecek (Breaststroke)

Note: Seacat Girls def North Platte in dual 96-90.

Local College Basketball Scores

Western Nebraska CC Men 73 Lamar Men 67

Western Nebraska CC Women 84 Lamar Women 48

Copyright 2022 KNEP. All rights reserved.