Advertisement

Local Class C Boys State Golf Results (Day Two)

Mitchell’s Cael Peters ends season with second place finish. Tigers finish in the top ten in team standings.
Mitchell's Cael Peters wraps up season with state medal in Class C.
Mitchell's Cael Peters wraps up season with state medal in Class C.(NBC Nebraska Scottsbluff)
Published: May. 26, 2022 at 12:22 AM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

COLUMBUS, Neb. (KNEP) - The Mitchell boys golf team wrap up the season with a top ten finish at the Nebraska Class C State Tournament.

Tiger Cael Peters wrapping up his season with second place finish in the individual standings. Peters and Palmyra’s Noah Carpenter both finished the two days tied at 155. The two would go through three playoff holes with Carpenter sinking a birdie putt to seal the state title.

Final Team Standings

1 Columbus Scotus 330/310 (640), 2 Doniphan-Trumbull 333/338 (671), 3 Tekamah-Herman 339/348 (687)

4 Kearney Catholic 350/344 (694), 5 Grand Island CC 350/354 (704), 6 Amherst 352/358 (710), 6 Yutan 353/357 (710)

8 Archbishop Bergan 361/369 (730), 9 Mitchell 376/370 (746), 10 Hartington Cedar Catholic 372/376 (748)

11 Milford 378/374 (752), 12 Lincoln Lutheran 380/376 (756), 13 Heartland 380/377 (757), 14 Tri County Northeast 389/385 (774)

15 West Holt 401/410 (811)

Individual Results Top 15 Medal Winners

1 Noah Carpenter (Palmyra) 75/80 (155) = wins state title on third play-off hole birdie

2 Cael Peters (Mitchell) 80/75 (155)

3 Seth VunCannon (Columbus Scotus) 79/77 (156)

3 Alexander Schademann (Fillmore Central) 77/79 (156)

3 Nick Fleming (Columbus Scotus) 78/78 (156)

6 Bowdie Fox (Grand Island CC) 80/78 (158)

7 Ethan Smith (Doniphan-Trumbull) 79/80 (159)

8 Hayden Dzingle (Doniphan-Trumbull) 81/79 (160)

8 Steven Sladky (Bishop Neumann) 80/80 (160)

10 Nolan Fleming (Columbus Scotus) 85/76 (161)

10 Samuel Wells (St. Paul) 82/79 (161)

10 Brady Davis (Archbishop Bergan) 81/80 (161)

10 Jake Richmond (Yutan) 74/87 (161)

14 Brock Rogers (Tekamah-Herman) 81/81 (162)

14 Jaylin Jakub (Aquinas Catholic) 79/83 (162)

Final Local Scores Of Note

23 Jace Nelson (Gordon-Rushville) 84/87 (171)

44 Ethan Thyne (Mitchell) 91/90 (181)

47 Tegan Snyder (Gordon-Rushville) 94/89 (183)

53 Braxten Swires (Bridgeport) 93/93 (186)

81 Tyler Jackson (Mitchell) 102/100 (202)

90 Easton Anderson (Mitchell) 108/105 (213)

91 Kalem Jackson (Mitchell) 103/113 (216)

Copyright 2022 KNEP. All rights reserved.