Advertisement

MNAC All Stars pick up basketball wins over MAC All Stars

First ever all star game between the two conferences saw both games go to the final quarter.
MNAC All Stars pick up boys and girls basketball wins over MAC All Stars in first ever contest.
MNAC All Stars pick up boys and girls basketball wins over MAC All Stars in first ever contest.(NBC Nebraska Scottsbluff)
Published: Jun. 20, 2022 at 9:33 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

SUTHERLAND, Neb. (KNEP) - The inaugural Mid Nebraska Activities Conference versus Minuteman Activities Conference All Star Games saw excitement from start to finish.

The ladies contest saw the MNAC All Stars pick up a 75-63 win over the MAC All-Stars. MNAC would pull ahead of a close contest thanks to a big 4th quarter outscoring the MAC 25-11 to seal the win.

South Loup’s Megan Donegan led all scores with 26 points for the MNAC. Sioux County’s Kailey Klein led the MAC All-Stars with 23 points. While Crawford’s Natalie Barry chipped in with 14.

The men’s contest just as close as the ladies. In the end it was the MNAC earning a come from behind 77-75 win over the MAC.

Potter Dix’s Thomas Muldoon led all scorers with 23 points, while Garden County’s Dillon Christensen chipped in with 17 points.

Team MNAC was led by game MVP Liam Kostman of Hyannis who scored 19 points.

The MAC All-Stars in both games featured graduating seniors from Minatare, South Platte, Crawford, Garden County, Sioux County, Bayard, Creek Valley, and Potter Dix.

2022 MAC vs MNAC All Star Rosters

MAC Girls All Stars: Kaylee Leach (Garden County), Tayley Streeks (Bayard), Aliyah Lavato (Minatare), Kailey Klein (Sioux County), Taylyn Bauer (South Platte), Natalie Barry (Crawford), Kamry Kramer (Garden County), Corina Meyers (Minatare), Lauryn Stanley (South Platte), Allison Lofton (South Platte)

MAC Girls Coach: Tom Weber (South Platte)

MAC Boys All Stars: Thomas Muldoon (Potter Dix), Dillon Christensen (Garden County), Eli Schmid (Creek Valley), Joe Gomez (Minatare), Kale Gibbons (Minatare), Federico Torres (Minatare), Jordon Underwood (Garden County), Ethan Reichman (South Platte), Ben Sauer (Bayard), Drew Fraass (Creek Valley)

MAC Boys Coaches: Corey Michelman (Potter Dix), Chad Dormann (Garden County)

MNAC Boys All Stars: Cade Groseth (Mullen), Edward Daly (Arthur County), Trevor Kuncl (Mullen), Garrett Porter (Anselmo Merna), Monte Bailey (Hyannis), Dalton Duryea (Anselmo Merna), Ethan Nicholson (Sandhills Valley), Liam Kostman (Hyannis), Colbi Smith (South Loup), Cooper Franzen (Brady), Bryce Hanna (Arthur County), Wyatt Lambertson (Anselmo Merna)

MNAC Boys Coaches: Brad Wright (Mullen), Andrew Christen (Sandhills Thedford)

MNAC Girls All Stars: Shelby Welsh (Mullen), Ava McGown (Brady), Ashlyn Henderson (Hyannis), Megan Donegan (South Loup), Mya Weverka (South Loup), Taylor Svoboda (Mullen), Cylee Jameson (Sandhills-Thedford), Jaide Chandler (Anselmo Merna), Sadie Dimmitt (Sandhills Valley)

MNAC Girls Coaches: Trenton Kirchman (Anselmo-Merna), Clint Svoboda (Mullen)

Copyright 2022 KNEP. All rights reserved.