Bearcat Cross Country (Western Conference) Invite Highlights/Results

Chadron ladies and Gering boys claim conference titles on Friday afternoon. Seiler and Loya continue strong seasons.
NBC Nebraska News at 6
Published: Oct. 2, 2022 at 5:55 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

SCOTTSBLUFF, Neb. (KNEP) -

Bearcat Invite / Western Conference Final Team Standings

Girls Standings

(1) Cheyenne East 26 points, (2) Chadron 38 points (Western Conference Champs), (3) Gering 46 points (Western Conference), (4) Northwest 70 points, (5) Torrington 82 points, (6) Scottsbluff 91 points, (7) Sidney 96 points.

Boys Standings

(1) Gering 26 points (Western Conference Champs), (2) Torrington 38 points, (3) Scottsbluff 57 points (Western Conference), (4) Northwest 59 points, (5) Cheyenne East 60 points, (6) Sidney 107 points (Western Conference), (7) Chadron 123 points (Western Conference), (8) Alliance 124 points (Western Conference).

Girls Individual Top Twenty

1 Madison Seiler (Gering) 19:19.28 (Western Conference Champion)

2 Talissa Tanquary (Sidney) 20:01.00 (Western Conference)

3 Jadyn Scott (Gering) 20:01.35 (Western Conference)

4 Micaiah Fuller (Chadron) 20:57.44 (Western Conference)

5 Ynes Ronnau (Cheyenne East) 20:58.59

6 Emma Smith (Cheyenne East) 21:19.91

7 Molly Madsen (Cheyenne East) 21:25.47

8 Mikaila Trujillo (Cheyenne East) 21:42.66

9 Emma Witte (Chadron) 21:48.04 (Western Conference)

10 Olivia Chapman (Northwest) 21:52.35

11 Peyton Smith (Northwest) 22:06.44

12 Jentsyn Fuller (Chadron) 22:11.20 (Western Conference Top Ten)

13 Grace Pyle (Chadron) 22:17.73 (Western Conference Top Ten)

14 Kaycee Kasmicki (Torrington) 22:20.85

15 Jamie Modec (Scottsbluff) 22:21.50 (Western Conference Top Ten)

16 Makinley Fuller (Chadron) 22:28.01 (Western Conference Top Ten)

17 Gracie Craig (Cheyenne East) 22:34.36

18 Demi Seelhoff Ulrich (Gering) 22:34.82 (Western Conference Top Ten)

19 Emily Bentley (Scottsbluff) 22:41.27 (Western Conference)

20 Ada Merigan (Torrington) 22:41.92

Boys Individual Top Twenty

1 Aydan Loya (Torrington) 16:57.44

2 Hans Bastron (Scottsbluff) 17:16.32 (Western Conference Champion)

3 Nathan Seiler (Gering) 17:28.72 (Western Conference)

4 Axton Stone (Gering) 17:35.34 (Western Conference)

5 Myles Wilson (Torrington) 17:42.45

6 Eli Marez (Gering) 17:43.08 (Western Conference)

7 Ben Sutherland (Northwest) 17:43.25

8 James Adams (Scottsbluff) 17:46.53 (Western Conference)

9 Sully Wilson (Torrington) 17:47.82

10 Caden Keller (Northwest) 17:52.36

11 Ben Cassatt-Reina (Alliance) 17:55.68 (Western Conference Top Ten)

12 Lucas Steveson (Cheyenne East) 18:07.91

13 Aiden Bell (Gering) 18:26.24 (Western Conference Top Ten)

14 Gage Ruzicka (Gering) 18:26.65 (Western Conference Top Ten)

15 Brayden Colbert (Cheyenne East) 18:32.03

16 Aden Zwonitzer (Cheyenne East) 18:34.89

17 Logan Mansur (Cheyenne East) 18:42.42

18 Noah Canas (Sidney) 18:43.06 (Western Conference Top Ten)

19 Eddie Griess (Scottsbluff) 18:51.02 (Western Conference Top Ten)

20 Caden Sheffield (Northwest) 18:56.66